دَنیش پیستری (در سه شکل)
(Three ways Danish Pastry)

کلوچه های دنیش که به شیرینی دانمارکی در ایران شهرت یافته اند متعلق به کشور دانمارک هستند. این شیرینی که در آمریکای شمالی اکثرا به اختصار دنیش خوانده میشود, کلوچه هایی با ظاهر زیبا, ترکیبی از میوه های متفاوت و خمیر لایه لایه پاف یا همان خمیر هزارلا هستند. در این ویدئو با سه راه متنوع از شکل دادن آنها آشنا میشویم.

مواد لازم:
خمیر هزارلای آماده ۱/٢ ۱ کیلو (طرز تهیه خمیر هزارلا)

دنیش شکلات و مارشمالو (روش اول):
بیسکوئیت دلخواه, شکلات و مارشالو

دنیش گلابی کاراملی (روش دوم):
گلابی پوست کنده و هسته گرفته
شکر قهوه ای (طرز تهیه شکر قهوه ای)
شیرخامه (ترکیب نصف نصف از خامه و شیر)
نمک کمی (اختیاری)

دنیش بادام و زردآلو (روش سوم):
بادام پودر شده ۱/٢ پیمانه (طرز تهیه آرد بادام)
شکر ۴ ق غ
تخم مرغ ۱ عدد
زردآلوی رسیده
وانیل کمی (طرز تهیه عصاره وانیل)

دستور تهیه:
۱. ابتدا فر را با حرارت ۱٧۵ درجه سانتیگراد گرم کرده کف سینی فر را چرب و یا با کاغذ روغنی میپوشانیم.
٢. در روش اول ۱/٣ از خمیر هزارلای آماده یعنی حدود ۵۰۰ گرم را با ضخامت کمتر از یک سانتیمتر و به شکل مربعی به ابعاد ٢۰×٢۰ پهن کرده سپس آن را به چهار مربع کوچک تر تقسیم میکنیم. روی خمیر را با لایه ای از بیسکوئیت, مارشمالو و شکلات پر میکنیم و همانطور که در ویدئو نمایش داده شده مربع را میبندیم.
٣. در روش دوم همان مقدار خمیر هزارلا را به چهار مربع تقسیم کرده و همانطور که در ویدئو نمایش داده شده مربع را بش زده تا میکنیم تا فضایی قاب مانند در وسط تشکیل شود. گلابی را به دو نیم کرده, نیمی از آن را برش میزنیم و داخل قاب ایجاد شده جا میدهیم. روی آن یک ق غ شکر قهوه ای و سپس یک ق غ شیرخامه ریخته و به دلخواه کمی نمک دریا میپاشیم. سطوح بیرونی خمیر را رومال تخم مرغ میزنیم.
۴. در روش سوم ابتدا دایره هایی با قالب ۱۰ سانتی ایجاد کرده در کف آنها با چنگال سوراخ هایی ایجاد میکنیم و روی آنها را رومال تخم مرغ میزنیم. در ادامه با استفاده از دو قالب گرد ۱۰ و ٨ سانتی حلقه هایی روی خمیر قالب زده آنها را روی دایره ها جای میدهیم تا قابی گرد در وسط ایجاد شود. پودر بادام, شکر, تخم مرغ و وانیل را باهم مخلوط کرده یک ق غ از آن را در وسط قاب گرد قرار داده و آن را با یک زردآلوی نصف شده و کمی شکر قهوه ای تمام میکنیم. روی سطح بیرونی خمیر را نیز رومال تخم مرغ میزنیم.
۵. کلوچه های دنیش را که با فاصله از هم در سینی فر چیده ایم به مدت ٣۰-٢۵ دقیقه در فر قرار میدهیم تا روی آنها طلایی شود. پس از کمی خنک شدن آماده ی سرو هستند.

* از این روشهای بستن خمیر هزارلا میتوان برای هر نوع میوه ی دلخواه یا انواع مواد داخلی متفاوت به سلیقه خود استفاده کرد.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

** طرز تهیه خمیر هزارلای خانگی را در پست زیر ببینید:

طرز تهیه خمیر هزارلا با آنا

 

0 0 رای دهید
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات