کیک شکلات و بادام (بدون آرد و روغن)
Chocolate Almond Cake

سرآشپز Paul Hollywood

این کیک کیکی خیس و فشرده است که بدون آرد تهیه شده، از بیکینگ پودر در آن استفاده نمیشود و تنها مرنگ (سفیده تخم مرغ) بکار رفته در آن بافت سبکی به آن میدهد. جایگزین شدن پودر بادام بجای آرد باعث مرطوب و نرم نگه داشتن آن (با وجود عدم استفاده از روغن) میشود.

این دسر خوش طعم و خوش قیافه علاوه بر آنکه مورد علاقه طرفداران طعم شکلات قرار خواهد گرفت؛ با نداشتن آرد و روغن یک کیک رژیمی و لوکرب است.

مواد لازم:
شکلات تلخ ۵۰٪ (چیپسی یا خرد شده) ۲۶۵ گرم
تخم مرغ بزرگ ۵ عدد (زرده و سفیده جدا)
شکر ۲۱۰ گرم (اگر از شکلات شیرین تر استفاده میکنید کاهش دهید)
بادام پودر شده ۱۵۰ گرم (طرز تهیه آرد بادام)

برای رویه و گاناش:
مربای زردآلو (یا طعم دلخواه) ۳ ق غ
خامه ۱۲۰ میلی لیتر
شکلات تلخ ۱۲۰ گرم

طرز تهیه:
۱. فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کرده، یک قالب ۲۱ سانتی را چرب و کف آن را با کاغذ روغنی بپوشانید.
۲. شکلات تلخ را (۲۶۵ گرم) در مایکروویو و یا به روش بنماری ذوب کرده و کنار بگذارید تا کمی خنک شود (توضیح کامل ذوب شکلات).
۳. ابتدا سفیده ها را در ظرفی تمیز بزنید تا کاملا منسجم و پفکی شود. زرده ها را نیز همراه با شکر میزنیم تا کرم رنگ و سبک شود و با بلند کردن همزن رد مواد باقی بماند.
۴. آرد بادام و شکلات را به ترکیب زرده ها افزوده و مخلوط میکنیم.
۵. برای افزودن سفیده ها ابتدا ۱/۳ از آن را به مواد اضافه کرده و ترکیب میکنیم تا روان تر شود. مابقی سفیده ها را در دو نوبت افزوده دورانی و آرام هم میزنیم تا هوای داخل آن را از بین نبریم.
۶. مایه کیک را به قالب منتقل کرده و به مدت ۵۰-۴۵ دقیقه در فر قرار میدهیم تا لایه روی کیک خودش را بگیرد و از دیواره ها جدا شود. کیک را خارج کرده اجازه میدهیم حداقل برای ۱۰ دقیقه در قالب خنک شود. سپس آن را از قالب خارج میکنیم تا کاملا خنک شود.
۷. برای تهیه گاناش شکلات را دوباره به روش بنماری یا در مایکروویو ذوب کرده خامه را با آن ترکیب میکنیم و اجازه میدهیم تا کمی خنک شود (ولی خودش را نگیرد).
۸. مقداری مربا را گرم کرده روی سطح و دیواره های کیک میمالیم (به مرطوب ماندن کیک کمک میکند و از نفوذ گاناش به داخل کیک جلوگیری میکند).
۹. کیک را روی سطح مشبک قرار داده گاناش را در مرکز آن ریخته کیک را کاملا پوشش میدهیم. اجازه میدهیم تا شکلات خودش را بگیرد سپس کیک را برش زده و سرو میکنیم.

نوش جان

رسپی از صفحه
www.waitrose.com

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

4 5 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات