خمیر پیتزا
(Pizza Dough)

By Natasha

این رسپی طرز تهیه خمیر پیتزا را به سبک پیتزای نیویورکی ارائه میدهد که در ایران به سبک ایتالیایی شهرت یافته است. ضخامت آن در وسط نازک و دارای لبه های پف کرده است.

یکی از مزیت های این دستور این است که میتوان آن را تا ۵ روز در یخچال نگهداری کرد و حتی با گذشت زمان و استراحت بیشتر کیفیت بهتری پیدا میکند.

رازهای تهیه کراست پیتزا

۱. یک خمیر پیتزای خوب وقتی حاصل میشود که به آن برای استراحت زمان کافی داده شود. به این ترتیب کار کردن با خمیر آسان تر شده؛ بافت و قابلیت حجیم شدن و پف کردن آن در لبه های کراست بیشتر میشود.
۲. از خمیرمایه زیادی استفاده نکنید. خیلی از خمیرهای آماده پیتزا از خمیرمایه با مقدار زیاد استفاده میکنند که باعث میشود کراست در وسط پیتزا نیز پف کند و حتی بعد از پخت حالت خمیری داشته باشد.

مواد لازم: (برای ۲ پیتزای ۳۰-۲۷ سانتی)

آب ولرم ۱/۴ ۱ پیمانه
خمیر مایه ۱/۲ ق چ
شکر ۱ ق چ
عسل ۱ ق چ
نمک ۱ ق چ
آرد نان ۱/۳ ۳ پیمانه , یا آرد نان فانتزی (۴۲۰ گرم)

طرز تهیه:

خمیر

۱. آب ولرم را همراه با شکر؛ عسل و خمیرمایه مخلوط کرده و اجازه میدهیم تا ۵ دقیقه استراحت کند تا عمل بیاید.
۲. آرد را با نمک را در ظرفی ترکیب کرده و خمیرمایه عمل آمده را به آن افزوده مخلوط میکنیم تا خمیری شکل شود.
۳. خمیر حاصله را دو دقیقه ای ورز میدهیم (خمیر چسبناک است). آن را بپوشانید و به مدت ۵-۴ ساعت یا تا زمانی که حجم آن دو برابر شود در دمای اتاق استراحت دهید.
۴. خمیر را روی میز کار آرد پاشی شده منتقل کرده و سطح آن را به آرد آغشته کنید؛ به این ترتیب دیگر چسبناک نخواهد بود. آن را به دو قسمت تقسیم کنید.
۵. برای چانه گرفتن هر قسمت را بین دو دست گرفته و به داخل تا کنید. خمیر را چرخانده و مجددا تا کنید. اینکار را ۸ بار تکرار کنید.
۶. هر چانه را به کاسه ای چرب شده منتقل کنید به طوریکه قسمت تا خورده در زیر قرار گیرد. روی آن را پوشانده و حداقل برای یک شب (۱۸ ساعت) در یخچال قرار دهید (تا ۵ روز قابل نگهداری ست).

فرم دادن کراست

۱. یک ساعت قبل خمیر را از یخچال خارج کنید تا به دمای اتاق برسد. یک سینی فر را به صورت برعکس داخل فر قرار میدهیم (پخت خمیر روی سطح داغ کراست با کیفیت تری به ما میدهد) و فر را با حرارت ۲۸۵ درجه سانتیگراد گرم میکنیم (اگر فر شما این حرارت را ندارد آن را در بالاترین دمای خود تنظیم کنید).
۲. سطح دسته ی مخصوص پیتزا را به کمی آرد آغشته کنید. در صورت نبود دسته پیتزا میتوانید از سطح پشت یک سینی فر استفاده کنید و یک کاغذ روغنی روی آن قرار دهید.
۳. سطح کار را آردپاشی کرده و یکی از خمیرها را به آن منتقل کرده کمی به آرد آغشته میکنیم. مرکز خمیر را بدون زیاد فشار آوردن و از بین بردن حباب های آن با دست باز کنید.
۴. سپس خمیر را روی دو مشت خود گرفته و با حرکت دست و چرخاندن خمیر آن را به تدریج باز کنید به طوریکه لبه ها ضخیم تر باشند و قطر دایره ی ما به ۳۰-۲۷ سانتیمتر برسد (خمیر کمی خودش را جمع خواهد کرد). از وردنه برای باز کردن خمیر استفاده نمیکنیم چون خمیر را فشرده و حباب های هوا را از بین بدوه و بافت کراست کیفیت مطلوب را از دست میدهد.
۵. مواد دلخواه خود را روی خمیر میریزیم. یکی دوبار دسته پیتزا را حرکت میدهیم تا مطمئن شویم خمیر به آن نچسبیده است و میتوانیم براحتی آن را به داخل فر منتقل کنیم (اگر از کاغذ روغنی استفاده میکنید نیازی نیست).
۶. در فر را باز کرده و خمیر را با یکی دوبار حرکت به روی سینی داخل فر منتقل میکنیم و به مدت ۱۰-۸ دقیقه میپزیم تا لبه های کراست طلایی شود (اگر دمای فر شما پایین تر است زمان بیشتری نیاز دارد).

نوش جان
رسپی از صفحه 

https://natashaskitchen.com/

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید؛ نظر دهید و با اشتراک تصاویر دستپخت ها در پایین صفحه یکدیگر را از تجربیاتمان در اینباره بهره مند سازیم.

4 27 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
12 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین رای داده شده
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سحر
سحر
۱۳۹۹-۰۷-۱۵ ۷:۱۱ ب.ظ

خییلی خوبه عالی

مریم رشیدی
مریم رشیدی
۱۳۹۹-۰۷-۱۱ ۸:۴۳ ق.ظ

باید درست کنم عالیه

مریم رشیدی
مریم رشیدی
۱۳۹۹-۰۷-۱۱ ۸:۴۲ ق.ظ

تجربه ندارم

سحر
سحر
۱۳۹۹-۰۶-۲۷ ۸:۳۸ ب.ظ

عالی ه امشب درستش کردم

الهام
الهام
۱۳۹۹-۰۵-۲۶ ۱۲:۰۱ ب.ظ

میشه از آرد سفید گندم استفاده کرد؟

نیما
نیما
۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۹:۵۹ ق.ظ

آفرین که خیلی درست و صحیح تفاوت پیتزا ایتالیایی و آمریکایی که به غلط توی ایران رواج پیدا کرده رو ذکر فرمودید. پایدار باشید