کیک شیفون اَنجِل (فقط با سفیده)
(Angel Food Cake)

Anna Olson

کیک انجل نوعی کیک شیفون یا اسفنجی ست و تفاوت آن با انواع کیک های دیگر این است فقط با سفیده تخم مرغ بوده و در آن از روغن یا کره استفاده نمیشود.

کیک انجل برای اولین بار در کشور آمریکا در قرن نوزدهم رواج یافت.

مواد لازم:

آرد ۱ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
سفیده تخم مرغ ٨ عدد (در دمای اتاق)
کرم تارتار ۱/٢ ق چ (آبلیموی تازه میتواند جایگزین شود)
پودر قند ۱/٢ پیمانه
کمی نمک
کمی وانیل (طرز تهیه عصاره وانیل)

طرز تهیه:

۱. ابتدا فر را با حرارت ۱۶۰ درجه سانتیگراد گرم میکنیم. سفیده ها را از زرده ها جدا کرده همراه با پودر قند، نمک و کرم تارتار میزنیم تا کاملا پفکی و سبک شود. کرم تارتار حالتی اسیدی دارد و باعث بیشتر پف کردن و انعطاف پذیر شدن سفیده میشود.
٢. آرد، شکر و وانیل را الک کرده در دو نوبت به مخلوط سفیده ها می افزاییم و به آرامی و دورانی هم میزنیم تا ترکیب شوند.
٣. قالب مخصوص این کیک بهتر است از نوع تیوبی بدون طرح باشد تا کیک راحت تر خارج شده و حفره وسط آن به پخت راحت تر کیک کمک کند. بعلاوه استوانه ی فلزی وسط قالب باید از دیواره ها بلند تر باشد تا بعد از پخت کیک با وارونه کردن قالب به منظور خنک شدن آن هوا در زیر آن جریان یابد.
۴. برای این کیک قالب را چرب نمیکنیم تا مایه کیک به دیواره ها چسبیده خودش را بالا بکشد و پف کند (بنابراین بهتر است از قالب نچسب یا تفلون استفاده شود).

۵. مایه کیک آماده شده را داخل قالب ریخته سطح آن را یکنواخت کرده و به مدت ٣۵-٣۰ دقیقه در فر قرار میدهیم تا روی آن طلایی شود و با فشار انگشت کیک به حالت اولیه بازگردد (قبل از ٢۵ دقیقه در فر را باز نکنید).
۶. قالب را به حالت وارونه قرار میدهیم تا کیک کاملا درون آن خنک شود. سپس با کاردک آن را از دیواره ها و استوانه وسط جدا کرده و با چند ضربه آن را از قالب خارج میکنیم.

۷. معمولا کیک انجل که نوعی کیک شیفون است را با کمی خامه و انواع میوه مانند توت فرنگی یا موز یا هر میوه دلخواه به عنوان دسر سرو میکنند.

نوش جان

منبع

http://annaolson.ca/

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی
نظرات شما دلگرم کننده ماست

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

3.6 7 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات