نان کیمای افغان
(Afghan Keema Bread)

مواد لازم:
گوشت چرخ کرده ٢۵۰ گرم
فلفل سیاه ۱/٢ ق چ
فلفل قرمز ۱ ق چ
تخم گشنیز تفت داده و پودر شده ۱/٢ ق غ
فلفل سبز تازه خرد شده ٢-۱ عدد
پیاز متوسط ٢ عدد
گشنیز تازه خرد شده ٣-٢ ق غ
نمک به میزان لازم

برای خمیر:
آب ولرم ٣/۴ پیمانه
خمیر مایه ۱ ق غ
آرد ۱/٢ ٢-٢ پیمانه
نمک ۱/٢ ق چ
کره به میزان لازم

دستور تهیه:
۱. ابتدا داخل تابه کمی روغن ریخته و گوشت را برای ۱۵-۱٢ دقیقه تفت میدهیم, سپس ادویه ها شامل فلفل سیاه و قرمز, تخم گشنیز را افزوده و به دنبال آن فلفل سبز, پیاز و گشنیز تازه خرد شده را نیز به همراه نمک اضافه میکنیم و اجازه میدهیم ۱۰ دقیقه دیگر بپزد. شعله را خاموش میکنیم تا مواد خنک شود.
٢. در ظرفی دیگر آب ولرم را ریخته خمیر مایه را اضافه میکنیم و چند دقیقه منتظر میمانیم تا عمل کند. سپس آرد و نمک را نیز افزوده ورز میدهیم تا خمیری نرم و یکدست حاصل شود. در صورت لزوم کمی آب اضافه میکنیم تا خمیر خیلی سفت نباشد. خمیر را در ظرفی چرب شده قرار داده روی آن را میپوشانیم تا ٣۰ دقیقه استراحت کند.
٣. خمیر را به سه قسمت تقسیم میکنیم و هر قسمت را تا حد ممکن نازک و به شکل مستطیل پهن میکنیم, روی سطح خمیر را با کمی کره ذوب شده میپوشانیم و سپس ۱/٣ ترکیب گوشت آماده شده را روی کل سطح آن پخش میکنیم. از ضلع بزرگ تر شروع به رول کردن خمیر میکنیم و پس از اتمام روی رول ایجاد شده باز هم کره میمالیم. از یک طرف شروع به پیچیدن رول به شکل حلزون میکنیم و اجازه میدهیم برای ۵ دقیقه استراحت کند. سپس آن را ابتدا به کمک فشار دست و سپس وردنه پهن میکنیم تا آماده پخت شود.
۴. در صورتی که بخواهید نان را در فر بپزید روی آن را رومال شیر زده و در سینی فر چرب شده قرار داده و برای ٢۵-٢۰ دقیقه در فر از قبل گرم شده با حرارت ٢۰۰ درجه سانتیگراد بپزید و روی آن را با کره رومال کنید.
۵. در حالت دوم میتوانید آن را در تابه بپزید, سطح آن را با چنگال سوراخ سوراخ کرده و مقداری شیر رومال میکنیم. نان را در تابه با درپوش با حرارت خیلی ملایم برای ۱٢ دقیقه بپزید و سپس درپوش را برداشته و نان را این طرف و آن طرف میکنیم تا کامل هر دو طرف بپزد.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

*این نان خوشمزه همراه با حموص میتواند یک وعده کامل و مقوی را تشکیل دهد. طرز تهیه حموص در لینک زیر:

حموص با برنامه سالم و لذیذ

نوش جان

ترجمه از: وبسایت چشیدنی

5 1 رای دهید
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات