نان پیتای سبوس دار
(Wholemeal Pita Bread)

سرآشپز Paul Hollywood

از رسپی های ملل متعلق به کشور یونان؛ نانی که با دانستن چند تکنیک ساده به راحتی آماده میشود.

مواد لازم (برای ۸-۶ عدد)

آرد نان ۱۲۵ گرم
آرد کامل گندم (آرد سبوس دار) ۱۲۵ گرم
نمک ۱ ق چ
خمیرمایه فوری ۱/۲ ۱ ق چ
روغن زیتون ۲ ق غ
آب سرد از شیر (ولرم نباشد) ۱۶۰ میلی لیتر (گرم نبودن آن باعث بلندتر شدن پروسه عمل آمدن خمیرمایه و در نتیجه ایجاد طعم بیشتر در نان میشود)

طرز تهیه

خمیر

۱. آرد را درون ظرفی ریخته نمک را در طرف و خمیرمایه را در طرف دیگر میریزیم (تماس مستقیم آنها عملکرد خمیرمایه را مختل میکند).
۲. روغن و ۱۲۰ میلی لیتر از آب را اضافه کرده و با دست مواد را مخلوط کرده مابقی آب را تا حدی می افزاییم و ترکیب میکنیم تا خمیری نرم و در عین حال کاملا چسبناک حاصل شود. ممکن است تمام آب مورد استفاده قرار نگیرد.
۳. سطح کار را کمی آردپاشی کرده خمیر را به آن منتقل میکنیم و برای ۱۰ دقیقه آن را ورز میدهیم تا زمانی که خمیر دیگر چسبناک نباشد و حالت الاستیکی پیدا کند (براحتی پاره نشود).
۴. خمیر را درون ظرف چرب شده ای قرار داده روی آن را پوشانده و استراحت میدهیم تا حجم آن دو برابر شود (بسته به دمای اتاق بین ۳-۱ ساعت زمان میبرد).
۵. فر را با دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و یک سینی فر را در طبقه وسط (یا پایین) قرار میدهیم تا گرم شود.

فرم دهی به پیتا

۱. خمیر را به سطح کمی آردپاشی شده منتقل کرده و به ۸-۶ قسمت تقسیم کرده و چانه میگیریم (چانه گیری خمیرها مهم است چرا که وجود هر گونه ترکی روی سطح آنها باعث خروج بخار در زمان پخت و پف نکردن پیتا میشود).
۲. هر کدام را به دلخواه به شکل دایره، بیضی یا کشیده مانند نان ساندویچ به ضخامت نیم تا یک سانت پهن میکنیم (دقت کنید که ضخامت آن در همه جا یکنواخت باشد). روی خمیرهای باز شده را با پارچه ای تمیز بپوشانید تا خشک نشوند.

پخت

۱. روی سینی داخل فر کمی آرد پاشیده و خمیرهای پهن شده را به آن منتقل میکنیم. خمیرها را به مدت ۱۰-۵ دقیقه در فر میپزیم تا زمانی که پف کنند و کمی سطحشان تیره تر شود.
۲. آنها را داخل پارچه ای بپیچید تا بخار درونشان حفظ شده و نان ها نرم بمانند. پس از خنک شدن پیتاها را باز کرده و با مواد داخل دلخواه سرو کنید.

نوش جان

رسپی از صفحه

https://www.waitrose.com/

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید؛ نظر دهید و با اشتراک تصاویر دستپخت ها در پایین صفحه یکدیگر را از تجربیاتمان در اینباره بهره مند سازیم.

4 6 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات