نان هالا
(Challah Bread)

مواد لازم:
آرد ۴ پیمانه (۵۰۰ گرم)
شکر ۱/۴ پیمانه
نمک ۱/۲ ۱ ق چ
خمیرمایه ۱/۴ ۲ ق چ
تخم مرغ بزرگ ۲ عدد
روغن مایع ۱/۳ پیمانه
آب ولرم ۲/۳ پیمانه (۱۶۰ میلی لیتر)
کشمش مقداری (اختیاری)

برای رویه:
تخم مرغ ۱ عدد
کنجد یا تخم خشخاش
دستور تهیه:
۱. ابتدا در ظرفی بزرگ مواد خشک شامل آرد؛ شکر و نمک را مخلوط میکنیم. در ظرفی دیگر خمیرمایه را همراه با آب ولرم و یک ق چ شکر ترکیب کرده و اجازه میدهیم تا عمل بیاید. سپس آن را به مواد خشک افزوده در ادامه تخم مرغ ها و روغن را نیز اضافه میکنیم. مواد را ترکیب میکنیم تا خمیری شکل شود؛ در صورت سفت بودن آن مقداری آب به آن افزوده و ورز میدهیم تا به خورد خمیر رود. پس از چند دقیقه ورز دادن روی آن را پوشانده و در جایی گرم ۲-۱ ساعت استراحت میدهیم تا حجم آن دو برابر شود.
۲. نان هالا را میتوان به دو شکل حصیریِ گرد و حصیریِ کشیده تهیه کرد. برای حالت اول (حصیری گرد) خمیر را به چهار قسمت و برای حالت دوم (حصیری کشیده) به شش قسمت تقسیم کرده هر کدام را به صورت استوانه (میله) ای به طول ۴۰ سانتیمتر رول میکنیم و مطابق ویدئو نشان داده شده به هم بافته و قسمتهای انتهایی خمیرها را به سطح زیرین میچسبانیم. خمیر بافته را درون سینی فر که با کاغذ روغنی پوشانده ایم قرار داده روی آن را میپوشانیم و برای بار دوم به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه استراحت میدهیم.
۳. سطح خمیر را با تخم مرغ زده شده رومال کرده و برای تزئین کمی کنجد یا تخم خشخاش میپاشیم. فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و سینی فر را به مدت ۳۵-۳۰ دقیقه در آن قرار میدهیم تا نان طلایی رنگ شود. پس از خنک شدن نان هالا را برش زده و سرو میکنیم.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

همچنین میتوانید با طرز تهیه نان بریوچه در پشت زیر آشنا شوید:

لوف نان بریوچه با ساده اما خوشمزه

0 0 رای دهید
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات