پیروشکی سبزیجات روسی
(RUSSIAN VEGETABLES PIROSHKI)

پیروشکی لغتی روسی ست و به کلوچه های قایق شکلی میگویند که با مواد گوناگونی پر میشود. این نوع غذا در کشورهای شوروی سابق رواج دارد.

مواد لازم برای خمیر:
شیر ۱/۲ ۱ پیمانه
کره یا روغن زیتون ۳-۲ ق غ
تخم مرغ بزرگ ۱ عدد
خمیر مایع ۱/۲ ق غ
شکر ۱/۲ ق غ
نمک ۱/۴ ق چ
آرد ۱/۲ ۲ تا ۳ پیمانه

مواد داخلی:
کلم خرد شده ۱/۴ یک کلم کامل
هویج متوسط رنده شده ۲ عدد
پیاز بزرگ ۱ عدد
قارچ ۷-۵ عدد
فلفل دلمه ای قرمز بزرگ خرد شده ۱ عدد
نمک ۱ ق چ
فلفل سیاه ۱ ق چ
پاپریکا ۱ ق چ
سیر ۳ حبه

دستور تهیه:
۱. شیر ولرم را همراه با شکر و خمیر مایع در ظرفی ریخته و برای ۵ دقیقه اجازه میدهیم تا عمل بیاید. سپس تخم مرغ و کره را مخلوط میکنیم و آرد را به همراه نمک به تدریج به مواد افزوده هم میزنیم تا خمیری شکل شود و چند دقیقه ورز میدهیم. خمیر را در ظرفی چرب شده به مدت ۱ ساعت قرار میدهیم تا دوبرابر شود.
۲. در این فاصله مواد میانی را آماده میکنیم. درون تابه کمی روغن میریزیم و پیاز و هویج را برای ۶-۵ دقیقه با حرارت متوسط تفت میدهیم تا طلایی رنگ شود سپس سیر؛ قارچ و فلفل دلمه ای را اضافه میکنیم و برای ۵ دقیقه دیگر مواد را تفت میدهیم. درادامه کلم؛ نمک و ادویه را می افزاییم و با مواد مخلوط میکنیم؛ در تابه را میگذاریم؛ شعله را کمتر میکنیم و برای ۲۰-۱۸ دقیقه مواد را میپزیم تا کلم ها کاملا نرم شوند. سپس در تابه را میداریم تا مواد قبل از استفاده کاملا خنک شوند.
۳. خمیر را به بسته به اندازه مطلوب پیراشکی به ۲۴-۱۶ قسمت میکنیم. آنها را باز؛ با ۳-۲ ق غ از مواد پر میکنیم و سپس آنها را مانند قایق میبندیم.

۴. آنها را به دو شکل میتوان در روغن سرخ کرد. در شکل اول همان حالت قایق مانند حفظ میشود و در شکل دوم پیروشکی ها را میتوان با کمی فشار به صورت مسطح در دو سمت آن سرخ کرد که در این حالت به روغن کمتری نیاز است.
۵. در صورت تمایل میتوان پیروشکی ها را درون فر پخت. درین صورت آنها را با ترکیب ۱ عدد تخم مرغ و ۱/۴ پیمانه شیر زده شده رومال کنید و در فر گرم شده با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد بپزید تا روی آنها طلایی رنگ شوند. پس از کمی خنک شدن پیروشکی ها آماده ی سرو هستند.

*دستور پخت نوعی دیگر از غذاهای روسی را در پست زیر ببینید:

سوپ بورش روسی با تاتیانا

نوش جان

ترجمه از: وبسایت چشیدنی

2 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید