روکا یا تافی شکلاتیِ بادام
(Almond Roca)

مواد لازم:
کره ۱۱۰ گرم
شکر ۳/۴ پیمانه
آب ۱ ق غ
نمک ۱/۲ ق چ
وانیل ۱/۲ ق چ
بادام بوداده (یا مغزیجات دیگر) ۱ ۱/۲ پیمانه
شکلات تلخ ۶۰٪ ۱/۲ پیمانه (۸۰ گرم)
برای روی تافی: اختیاری (میوه خشک؛ شکلات M&M؛ مغزیجات)

دستور تهیه:
۱. ابتدا بادام پرک را روی شعله متوسط برای ٣-٢ دقیقه تفت میدهیم تا بوی مطبوع آن بلند شود.

٢. برای تهیه تافی کره را با حرارت متوسط ذوب کنید. در ادامه آب؛ شکر و نمک را به آن اضافه و هم بزنید تا به خوبی مخلوط شوند. حرارت را کمی زیاد میکنیم تا مواد کاملا داغ شده به حرارت ۱۴۵ درجه سانتیگراد برسند اما درین مرحله مواد را هم نزنید. اگر ابزار سنجش درجه حرارت را ندارید زمانی که رنگ مواد کاراملی شد و بوی کره به مشام رسید تافی ما آماده ست.
۲. شعله را خاموش, یک پیمانه از بادام و وانیل را به مواد اضافه, و سریع هم بزنید. سپس آن را بر روی سینی ای که چرب شده یا با کاغذ روغنی پوشانده اید پهن کنید و پس از کمی خنک شدن در یخچال قرار دهید تا خود را بگیرد.
۳. ۳/۴ از شکلات تلخ یا شکلات چیپسی را به روش بنماری و یا در مایکرووِیو ذوب میکنیم. سپس ۱/۴ بقیه را به آن اضافه میکنیم (برای پایین آوردن حرارت و بالا بردن غلظت شکلات ذوب شده) و هم میزنیم و آن را بر روی تافی خنک شده پهن میکنیم. به دلخواه مقداری بادام یا کشمش و یا هر نوع میوه خشک شده دیگر روی آن میپاشیم. برای نمکی شدن طعم آن میتوانید یک لایه نمک دانه درشت زیر بادام بپاشید. تافی شکلاتی آماده شده را در یخچال میگذاریم تا خنک شود. پس از خنک شدن آن را تکه تکه کرده و یا با چاقوی تیز برش میزنیم و سرو میکنیم.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

*در صورت دلخواه میتوانید به جای شکلات از یک لایه مارشمالو استفاده کنید و یا روکای سه لایه همراه با لایه های تافی؛ شکلات و مارشمالو داشته باشید. طرز تهیه مارشمالو را در لینک زیر ببینید:

مارشمالو با برنامه ساده اما خوشمزه

نوش جان

ترجمه از: وبسایت چشیدنی

0 0 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات