لوف بابکا شکلاتی
(Chocolate Babka Loaf)

بابکا که به علت خمیر غنی ای که دارد آن را گاهی نان و گاهی کیک میخوانند متعلق به کشورهای حوزه اروپای شرقی بوده است. بابکا را معمولا در دو طعم شکلاتی یا دارچینی تهیه میکنند و هر دو از محبوبیت بالایی برخوردارند.

مواد لازم

برای خمیر:
آرد ۱/٢ ٢ پیمانه
خمیر مایه ٢ ق چ
نمک ۱ ق چ
شکر ۱/۴ پیمانه
شیر ۱۰۰ میلی لیتر
تخم مرغ ۱ عدد
کره ٧۵ گرم

مواد داخل:
کره ۱۰۰ گرم
شکر قهوه ای ٣/۴ پیمانه (طرز تهیه شکر قهوه ای)
شکلات ٧۵ گرم
پودر کاکائو ٢ ق غ
مغزیجات ۱۰۰ گرم (میتواند فقط از یک نوع یا ترکیبی از چند نوع باشد)

برای شربت:
شکر قهوه ای ۱/۴ پیمانه + ٢ ق غ
آب ٧۵ میلی لیتر

دستور تهیه:
۱. ابتدا شیر ولرم را همراه شکر و خمیر مایه در ظرفی ریخته پس از عمل آمدن خمیر مایه تخم مرغ و کره ذوب شده را نیز افزوده هم میزنیم تا مخلوط شوند.
٢. در ادامه آرد و نمک را نیز ترکیب کرده به مواد می افزاییم و خوب ترکیب کرده چند دقیقه ای ورز میدهیم تا خمیری منسجم به دست آید. آن را در ظرفی چرب قرار داده با پارچه تمیزی میپوشانیم و اجازه میدهیم حداقل دو ساعت استراحت کند تا حجم آن دوبرابر شود.
٣. در این فاصله برای تهیه مواد داخل, کره را به همراه شکر در ظرفی روی حرارت متوسط قرار میدهیم و هم میزنیم تا کره ذوب شده و شکر کاملا حل شود. آن را از روی حرارت برداشته شکلات تکه شده را به آن اضافه کرده ترکیب میکنیم تا حل و یکدست شود. و در آخر پودر کاکائو را نیز با آن مخلوط میکنیم.
۴. روی سطح کار آرد پاشی شده خمیر را ابتدا به شکل مستطیلی به طول ۵۰ سانتیمتر باز کرده و سپس آن را از عرض پهن میکنیم تا به ضخامت تقریبا نیم سانتیمتر برسد. مایه شکلاتی را روی تمام سطح خمیر پخش میکنیم به طوریکه از لبه های خمیر دو سانیمتر فاصله داشته باشد.
۵. سپس مغزیجات خورد شده را نیز تماما پخش کرده از سمت ضلع بزرگتر مستطیل یا همان طول شروع به رول کردن میکنیم. پس از اتمام چاقوی تیزی برداشته و رول را از وسط به صورت طولی تا انتها برش میزنیم. دو نوار ایجاد شده را به هم میبافیم و ابتدا و انتهای آن را به زیر تا کرده میبندیم.
۶. کف قالب لوف مورد نظر را چرب کرده و رول بافته را با فشار از دو طرف کمی جمع میکنیم تا طول آن متناسب با قالب شود. در قالب قرار داده روی آن را پوشانده و حداقل به مدت یک ساعت استراحت میدهیم.
٧. در این فاصله برای تهیه شربت, شکر و آب را درون ظرفی روی شعله متوسط میدهیم تا شکر آب شود. شعله را خاموش کرده و اجازه میدهیم تا شربت خنک شود.
٨. خمیر بابکا را در فر از قبل گرم شده با حرارت ٢۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ دقیقه میپزیم. سپس حرارت را به ۱٨۰ درجه کاهش داده برای ٢۰-۱۵ دقیقه دیگر به پخت ادامه میدهیم.
٩. بابکا را از فر خارج کرده تا هنوز داغ است آن را با شربت رومال بزنید. این شربت کمک میکند تا بافت مرطوب خودش را حفظ کند. اجازه دهید بابکا در قالب کاملا خنک شود سپس آن را خارج کرده برش بزنید و از لایه های زیبای آن لذت ببرید.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

0 0 رای دهید
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات