نان بلومر سفید
(White Bloomer Bread)

سرآشپز Paul Hollywood

مواد لازم:

آرد نان ۵۰۰ گرم (آرد کیک باعث خشکی و شکنندگی نان میشود ولی آرد نان دارای پروتئن بیشتری بوده و نان حاصله الاستیک بیشتری برای حفظ حبابهای هوا در خود دارد)
نمک ۲ ق چ
خمیرمایه فوری ۲ ق چ
روغن زیتون ۳ ق غ
آب سرد از شیر آب ۳۲۰ میلی لیتر (گرم نبودن آن باعث بلندتر شدن پروسه عمل آمدن خمیرمایه و در نتیجه ایجاد طعم بیشتر در نان میشود)

طرز تهیه:

خمیر

۱. آرد را درون ظرفی ریخته نمک را در طرف و خمیرمایه را در طرف دیگر میریزیم (تماس مستقیم آنها عملکرد خمیرمایه را مختل میکند).
۲. روغن و ۲۴۰ میلی لیتر از آب را اضافه کرده و با دست مواد را مخلوط کرده مابقی آب را تا حدی می افزاییم و ترکیب میکنیم تا خمیری نرم و در عین حال کاملا چسبناک حاصل شود و تمام آرد مخلوط شده باشد. ممکن است تمام آب مورد استفاده قرار نگیرد.
۳. یک ظرف و یا سطح کار را چرب کرده خمیر را به آن منتقل میکنیم و برای ۱۰ دقیقه آن را ورز میدهیم تا زمانی که خمیر دیگر چسبناک نباشد و حالت الاستیکی پیدا کند (براحتی پاره نشود).
۴. خمیر را درون ظرف چرب شده ای قرار داده روی آن را پوشانده و استراحت میدهیم تا حجم آن دو برابر شود (بین ۳-۱ ساعت زمان میبرد).

فرم دهی به لوف

۱. خمیر را به سطح کار کمی آردپاشی شده منتقل کرده و به کمک کف دست و انگشتان هوای اضافی را خارج میکنیم (اینکار باعث یکدست شدن خمیر و داشتن حبابهای بزرگی درون آن پس از پخت میشود).
۲. برای شکل دهی به لوف، خمیر را با کف دست مستطیلی باز میکنیم به طوریکه ضلع بلند آن رو به ما باشد. مستطیل را از دو عرض به سمت وسط تا کرده و با فشار انگشت لبه ها و درز وسط را میبندیم.
۳. سپس از دورترین ضلع شروع به رول کردن به سمت خود میکنیم تا انتها بطوریکه درز خمیر در وسط لوف بیفتد. خمیر را از اطراف تا میزنیم و کمی به عقب و جلو میغلتانیم تا به شکل یه دوک درآید.
۴. خمیر را به سینی فری چرب شده یا با کاغذ روغنی پوشانده شده منتقل میکنیم. لوف را به آن منتقل میکنیم بطوریکه درز خمیر در زیر و وسط قرار گیرد.
۵. روی آن را با پلاستیک میپوشانیم یا کل سینی را داخل کیسه پلاستیکی بزرگی قرار میدهیم بطوریکه خمیر پس از حجیم شدن نیز با آن تماس پیدا نکند. اجازه میدهیم تا دوباره استراحت کرده و حجمش دو برابر شود (حدود یک ساعت).

پخت نان

۱. فر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و ظرفی را در کف قرار میدهیم تا گرم شود.
۲. روی لوف را کمی آب اسپری میکنیم که باعث درخشندگی و شکوفه زدن بیشتر نان میشود و برای داشتن ظاهر یک نان محلی (روستایی) مشتی آرد روی آن پاشیده و روی سطح میمالیم. با تیغ تیزی ۵-۴ برش در عرض لوف به عمق ۲-۱ سانتیمتر ایجاد میکنیم.
۳. یک لیتر آب درون ظرف گرم شده داخل فر میریزیم (باعث ایجاد بخار در طول پخت و تشکیل کراست روی سطح نان میشود) و سینی لوف را به مدت ۲۵ دقیقه در طبقه وسط قرار میدهیم. سپس دمای فر را به ۱۸۰ درجه کاهش داده و اجازه میدهیم تا ۱۵ دقیقه دیگر پخت ادامه یابد.
۴. لوف حاصله سطحی تیره و کریسپی داشته و با ضربه به کف آن صدایی طبل مانند ایجاد میشود. آن را به سطح مشبک انتقال میدهیم تا خنک شده و آماده سرو شود.

نوش جان

رسپی از صفحه
www.waitrose.com

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید؛ نظر دهید و با اشتراک تصاویر دستپخت ها در پایین صفحه یکدیگر را از تجربیاتمان در اینباره بهره مند سازیم.

4.1 10 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین رای داده شده
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سارا
سارا
۱۳۹۹-۰۴-۲۲ ۲:۰۰ ب.ظ

جناب پل هالیوود، جرج کلونی نانواهاست… کارش هم خیلی درسته لطفا از ایشون بیشتر بگذارین