کیک زمستانی
(Winter Cake)

کیکی با لایه ای تشکیل شده از بیسکوییت بادام در زیر و لایه های کیک پوشیده شده با فیلینگ کرم و میوه؛ این کیک با تزیین زیبایی که دارد میتواند انتخابی جالب برای شب یلدا؛ کریسمس و جشن های زمستانی باشد.

مواد لازم

برای بیسکوئیت بادام:
کره سرد تکه شده ۱/۴ پیمانه (۵۵ گرم)
آرد بادام ۱/٢ پیمانه (۵۰ گرم) (طرز تهیه آرد بادام)
شکر ۱ ق غ
آرد ۱/٢ پیمانه
نمک ۱/۴ ق چ
آب سرد ۱ ق غ

برای لایه های کیک:
آرد ۱/٣ ٢ پیمانه
بیکینگ پودر ٣ ق چ
نمک ٣/۴ ق چ
عصاره بادام ۱/٢ ۱ ق چ (طرز تهیه عصاره بادام)
شکر ۱/۴ ۱ پیمانه
کره در دمای اتاق ٣/۴ پیمانه (۱٧۰ گرم)
شیر ۱ پیمانه
سفیده تخم مرغ بزرگ ۵ عدد (در دمای اتاق)

برای لایه میانی:
توت فرنگی (تازه یا یخ زده) ۱۴۰ گرم
شاه توت (تازه یا یخ زده) ۶۰ گرم
شکر ۱/۴ پیمانه
آب لیمو ۱ ق غ
* برای این لایه میتوان از میوه های دلخواه مانند زرد آلو یا شلیل و یا حتی برش های موز نیز استفاده کرد.

برای فیلینگ:
کره در دمای اتاق ۱/٣ ۱ پیمانه (٣۰۰ گرم)
شیر عسلی ۴۰۰ گرم (طرز تهیه شیرعسلی)
عصاره وانیل ۱ ق چ (طرز تهیه عصاره وانیل)

طرز تهیه:
۱. ابتدا برای تهیه لایه بیسکوئیتی زیر کیک آرد, پودر بادام و نمک را مخلوط کرده تکه های کره را افزوده به کمک چنگال یا دستگاه غذاساز کره را به خورد مواد میدهیم اما نیاز به ورز دادن نیست. آب سرد را نیز اضافه و ترکیب میکنیم. مواد را کمی فشرده میکنیم و داخل پلاستیک پیچیده به مدت ٣۰ دقیقه در یخچال استراحت میدهیم.
٢. خمیر را با وردنه گرد میکنیم به طوریکه قطر آن بیشتر از ٢۰ سانتیمتر باشد. یک قالب گرد ٢۰ سانتیمتری را روی آن قرار داده و اطرافش را میبریم. خمیر را روی کاغذ روغنی منتقل کرده با چنگال در سطح آن سوراخ هایی ایجاد کرده و مجددا ٣۰ دقیقه در یخچال قرار میدهیم.
٣. فر را با حرارت ۱٨۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و خمیر را ۱۵ دقیقه در فر میپزیم تا کناره های آن طلایی شود. سپس از فر خارج کرده و اجازه میدهیم تا کاملا خنک شود.
۴. برای تهیه لایه کیک کره را میزنیم تا سبک و پفکی شود. شکر و عصاره بادام را نیز اضافه کرده به هم زدن ادامه میدهیم تا بافتی پفکی یابد. مواد خشک شامل آرد, بیکینگ پودر و نمک را باهم ترکیب کرده و به صورت تدریجی و یکی درمیان همراه با شیر به ترکیب کره می افزاییم.
۵. سفیده ها میزنیم و شکر را تدریجا اضافه میکنیم تا بافتی منسجم و سبک پیدا کند. آن را در دو یا سه مرحله به ترکیب کره می افزاییم و به آرامی و دورانی هم میزنیم تا یکپارچه شود. دو قالب کیک ٢۰ سانتی را چرب کرده کف آنها را با کاغذ روغنی میپوشانیم. مایه کیک را در دو قالب ریخته روی آنها را صافه میکنیم و به مدت ٢۵-٢۰ دقیقه در فر با همان دمای ۱٨۰ درجه میپزیم.
۶. توت فرنگی ها و شاه توت را به همراه شکر و آب لیمو داخل شیرجوشی ریخته روی حرارت متوسط قرار داده به جوش می آوریم و برای ۱۰ دقیقه میجوشانیم در حالیکه هم میزنیم تا غلیظ شود. سپس آن را به کمک قاشق از داخل صافی میگذاریم و کنار میگذاریم تا خنک شود.
٧. برای تهیه فیلینگ کره را میزنیم تا سبک شود (٧-۵ دقیقه). در ادامه وانیل و شیر عسلی را نیز به تدریج افزوده و میزنیم تا سبک و یکپارچه شود.
٨. برای مونتاژ و سرهم کردن کیک ابتدا بیسکوئیت بادام را قرار داده سطح آن را با لایه ای از کرم فیلینگ میپوشانیم. اولین لایه کیک را روی آن قرار داده روی لبه های کیک را با فیلینگ قیف زده پوشانده و مرکز آن را با ترکیب میوه پر میکنیم. لایه بعدی کیک را قرار داده در نهایت کل سطح رویی و دیواره ها را با کرم میپوشانیم و برای ٣۰ دقیقه در یخچال قرار میدهیم و مجددا لایه ای دیگر از کرم فیلینگ گذاشته, دوباره برای چند ساعت در یخچال میگذاریم تا کیک خودش را بگیرد.
٩. برای تزئین کیک از یک قلمو و رنگ قرمز استفاده کرده روی دیواره ها خطوط رنگی ایجاد میکنیم. روی سطح کیک را به دلخواه با شاه توت یا تکه های توت فرنگی, برگ های رزماری و چوب دارچین تزئین کرده و با پاشیدن کمی پودر قند کار را تمام میکنیم. کیک را برش میزنیم و سرو میکنیم.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

3 3 رای
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات