نان شیرمال هات کراس
(Hot Cross Bun)

مواد لازم:
آرد نان ۴ پیمانه (۵۰۰ گرم)
خمیرمایه ۱/۲ ۳ ق چ
نمک ۲ ق چ
شکر ۱/۴ پیمانه (۵۰ گرم)
ادویه دلخواه ۲ ق چ (جوز، هل، زنجبیل، میخک)
دارچین ۱ ق چ
تخم مرغ بزرگ ۱ عدد
کره ۵۰ گرم (در دمای اتاق)
آب ولرم ۳۵۰ میلی لیتر
میوه خشک دلخواه ۳۰۰ گرم (مویز، کشمش، برگه زردآلو)

برای تزئین کراس:
آرد ۶ ق غ
کره ذوب شده یا روغن مایع ۲۵ گرم
آب ۷۵ میلی لیتر

مربای زردآلو (یا دلخواه) برای رویه براق

طرز تهیه:
۱. ابتدا مواد خشک شامل آرد، خمیرمایه، نمک، ادویه و شکر را مخلوط کرده؛ در ادامه تخم مرغ، کره و آب را افزوده و ترکیب میکنیم. خمیر چسبناکی شکل میگیرد. آن را روی سطح آردپاشی شده به مدت ۱۵ دقیقه به کمک دست و یا با دستگاه ورز میدهیم. به دنبال آن میوه های خشک را نیز ترکیب کرده و خمیر را درون ظرف چرب شده قرار داده روی آن را پوشانده به مدت ۹۰-۶۰ دقیقه در جایی گرم استراحت میدهیم تا حجیم شود.
۲. پس از این مدت خمیر را روی سطح آردپاشی شده منتقل کرده چند بار مانند کتاب روی خودش تا میزنیم تا هوای آن خارج شود(این عمل باعث فعال تر شدن خمیرمایه میشود). دوباره خمیر را داخل ظرف گذاشته میپوشانیم و برای ۳۰ دقیقه استراحت میدهیم.
۳. سینی فر را چرب کرده و یا با کاغذ روغنی می پوشانیم. خمیر را به ۱۲ قسمت تقسیم کرده و به شکل توپک هایی درمیاوریم و با کمی فاصله در سینی میچینیم. اگر میوه های خشک روی سطح توپک ها آمده اند آنها را برمیداریم چون در حین پخت خواهند سوخت. روی سینی را پوشانده و برای بار سوم خمیر را به مدت ۴۵-۲۰ دقیقه استراحت میدهیم.
۴. برای تزئین رویه مواد آن شامل آرد، روغن و آب را کانلا میزنیم تا یکدست شود. آن را درون قیفی ریخته و سوراخ کوچکی ایجاد کرده روی توپک ها شکل صلیب می اندازیم(این مرحله به دلخواه میتواند حذف شود).
۵. فر را با حرارت ۱۹۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و سینی فر را به مدت ۲۵-۲۰ دقیقه درون فر میپزیم تا روی آنها طلایی شود.
۶. روی نان های گرم را به دلخواه با کمک برس آغشته به شیره ی شکر و یا مربای گرم میکنیم تا ظاهری براق پیدا کنند. پس از خنک شدن نان ها آماده ی سرو هستند.

نوش جان

ترجمه توسط: وبسایت چشیدنی

به این رسپی امتیاز دهید و با گذاشتن دیدگاه و اشتراک تصاویر در پایین صفحه ما را از تجربیات خود در اینباره بهره مند سازید.

* با طرز تهیه دو نوع نان شیرمال دیگر در پستهای زیر آشنا شوید:

نان بافته تخم مرغی با آنا

نان بریوچه لقمه ای

5 1 رای دهید
امتیاز به رسپی
عضویت
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات